신호기기철도신호기사 · 2017년09월23일 · 50/80
50.권수비 60인 단상변압기의 전부하 2차 전압 200V, 전압변동률 3%일 때 1차 단자전압(V) 은?
1
12000
2
12180
3
12360정답
4
12720
해설
권수비 a = N1/N2 = V1/V2 ∴ N1: number(s) of turns at primary side, N2: number of turns at 2ndary side V1: primary side voltage, V2: 2ndary side voltage 전압변동률 ε = (Vnl - Vfl) / Vfl x 100[%] ∴ Vnl: no load voltage, Vfl: full load voltage 3 = (Vnl - 200) / 200 x 100[%] 0.03 x 200 = (Vnl - 200) Vnl = 6 + 200 = 206[V] 권수비 60을 곱해주면, V1 = 206[V] x 60 = 12360[V]